W jakie okna warto inwestować?

bloom-1866982_960_720

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, na przykład w secesyjnej kamienicy, lub stary dom, czeka nas z pewnością remont generalny. Będzie to nie tylko malowanie ścian i wymiana podłóg, ale również montaż nowych okien. Czy wartko zainwestować w okna na zamówienie?

Typ okien będzie bardzo dużo zależał od typu budynku, w jakim mieszkamy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na przykład na mieszkanie w starej kamienicy, możliwe, że wymiana okien będzie dość trudna. Budynek może być objęty opieką konserwatora zabytków, który zgodzi się tylko i wyłącznie na okna imitujące stare. Będą to zazwyczaj kosztowne okna na zamówienie wykonane przez wyspecjalizowanych fachowców.

staircase-1149510_960_720Jeżeli nasz dom czy mieszkanie nie jest objęty nadzorem konserwatora zabytków, możemy odetchnąć z ulgą. Tylko i wyłącznie od nas będzie zależało to, czy zdecydujemy się na przykład na okna kolankowe Velux czy najtańsze okna plastikowe w białej ramie. Z reguły na okna opłaca się jednak wydać trochę więcej, gdyż lepsze okna zapewniają nie tylko lepszą ochronę przed niezdrowym promieniowaniem UV, ale też są w stanie zredukować ilość ciepłego powietrza, które wydostaje się z naszego mieszkania. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę dużo na rachunkach za ogrzewanie. Jakiego fachowca wybrać do montażu? Możemy zdecydować się na małą, lokalną firmę lub większego wykonawcę – będzie to zależało od naszych preferencji.

Jeżeli po przejrzeniu katalogów lub poleceniu okien przez znajomego chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnym typie okien, użyjmy Internetu. Znajdziemy tam wiele informacji – dane techniczne na stronie producenta, a także opinie osób, które takie okna zamontowały. Od czego zacząć? Wpiszmy w wyszukiwarkę interesującą nas frazę – może to być na przykład Fakro okna kolankowe – i przejrzyjmy listę wyników.