Trawniki i nawozy do roślin

trawnik

Nikomu chyba nie muszę przypominać jak wielkie znaczenie estetyczne i praktyczne ma trawnik. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ma on również znaczenie biologiczne. Na przykład wskutek intensywnego parowania określonej małej lub dużej powierzchni darni wzrasta wilgotność powietrza. Temperatura może się obniżyć o jakieś 5-7 stopni Celsjusza w bardzo upalny dzień, a trawnik dostarczy nam tyle tlenu ile wynosi dziennie zapotrzebowanie każdego człowieka.

Dlatego zarówno nawozy do roślin, jak i trawników są tak ważne w skali całego ekosystemu. Zwarta darń może także zapobiegać burzom pyłowym oraz zmniejszyć ilość zanieczyszczonego powietrza. Jej bogaty system korzeniowy zatrzyma różne toksyczne związki. Musimy zdać sobie sprawę, że bez żmudnych i bardzo systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych nie będziemy mieć ładnego i zadbanego trawnika. Do jego zabiegów, które musimy wykonać w czasie wegetacji należy na przykład koszenie średnio co 5-10 dni w zależności od potrzeb. Pamiętajmy także o systematycznym nawożeniu. Plagron i biobizz są idealnymi preparatami. Chemiczne odchwaszczanie musi następować przynajmniej 1-2 razy w czasie okresu wegetacyjnego. Do tego kilkakrotnie w sezonie wegetacji, należy naszą darń grabić i napowietrzać.

Wapnowanie trawnika musi następować średnio co 2-3 lata. Pamiętajmy o tych rzeczach a bez wątpienia nasz trawnik będzie wyglądał bardzo zjawiskowo i z pewnością wiele osób będzie nam zazdrościło tak pięknie posadzonej trawy. Należy pamiętać, że im więcej siły w nie włożymy, tym lepsze będą efekty końcowe.