Tokarki CNC

taps-444473_1280

CNC to system komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. W praktyce dotyczy on najczęściej sterowania urządzeniami przeznaczonymi do obróbki materiałów, to jest tokarek, frezarek i elektrodrążarek. Układ wyposażony jest w mikrokomputer, który można zaprogramować na realizację określonych parametrów obróbki. Wartości w postaci binarnej i impulsowej są przetwarzane na odpowiednie ruchy robocze maszyny. Pozwala to na uzyskanie wysokiej precyzji oraz powtarzalności całego procesu, często na potrzeby produkcji seryjnej.
Tokarki CNC to urządzenia w pełni zautomatyzowane. W zależności od potrzeb sterowanie może mieć charakter punktowy lub odcinkowy. Dane liczbowe programu zawierają informacje takie jak: tor narzędzia, rodzaj zabiegu (np. toczenie, wiercenie, rozwiercanie, frezowanie), użycie chłodziwa.

W efekcie końcowym otrzymuje się przedmiot o pożądanym kształcie, wymiarach i chropowatości powierzchni. Istnieją różne typy tokarek. Zależne od mechanizmu i sposobu pracy mamy tu urządzenia kłowe, uchwytowe, tarczowe, karuzelowe, automaty oraz urządzenia specjalne.

Wszystkie one mogą funkcjonować w systemie CNC wiertarki promieniowe osobno bądź też w ramach większych zintegrowanych systemów maszyn. Rynek oferuje wiele różnych modeli obrabiarek o szczegółowo określonych parametrach, takich jak między innymi: maksymalna średnica i długość toczenia, prędkość obrotu wrzeciona, rodzaj głowicy i inne.

Obrabiarki CNC to urządzenia specjalistyczne o szerokich możliwościach i wysokiej precyzji. Współczesna technika korzysta z nich coraz więcej a branża związana z ich produkcją i obsługą, rozwija się bardzo dynamicznie.