Realia pracy na żurawiu wieżowym

kurs dzwigi

Aby wydajnie pracować na żurawiu dźwigowym niewątpliwie należy być dość odpornym na wysokość. Inna jest sytuacja, kiedy na początku czujemy się trochę nieswojo, co wydaje się zresztą zrozumiałe i całkiem naturalne – a inna, gdy cierpimy na chroniczny lęk wysokości. Wtenczas jest to znak, iż to zajęcie raczej nie dla nas. Jest ot zajęcie ogromnie odpowiedzialne i wymagające sporej precyzji oraz cierpliwości. Jak to wszystko autentycznie wygląda w praktyce?

kurs dzwigiPraca ta, choć nie jest może szczególnie wyczerpująca fizycznie – jest dość trudnym do wykonywania zawodem. Niestety ciężko zwykłej osobie o Wynajem żurawi wieżowych, ażeby zobaczyć samemu (gdzieś na łące) jak operowanie takim urządzeniem wygląda. Odpowiedzialność jest równie ogromna jak wysokości, z którymi nieomal na co dzień trzeba się borykać.

W zajęciu tym potrzeba nieco technicznego zacięcia – dokładności, operatywności, starannego planowania, ostrożności, umiejętności pracy całymi godzinami w samotności w kabinie. Ba, praca ta czasem wymaga skutecznego powstrzymywania potrzeb fizjologicznych (czasem bowiem trzeba wytrzymać, kiedy nie możemy zejść na dół do toalety; nie zawsze to się w ogóle opłaca, gdyż zwykle zejście i wejście z powrotem trwa bardzo długo, więc niektórzy dźwigowi korzystają po prostu z butelki). W profesji tej potrzeba nade wszystko odpowiedzialności i wyobraźni. Przydatna jest też niesłychanie umiejętna komunikacja pomiędzy ludźmi na dole, a dźwigowym, odseparowanym w filigranowej budce hen daleko nad ziemią. Jakby nie patrzeć, wpływa to w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo wspólnej pracy. A nie ma co ukrywać, że śmiertelne przypadki niestety miały miejsce w tejże pracy.

Do czego w ogóle służy wielki żuraw wieżowy? – to ogromne urządzenie ma na celu bezpieczne transportowanie różnej maści szeroko pojętych materiałów budowlanych o również niejednorodnej destynacji. To gigantyczne urządzenie przenosi na wyższe kondygnacje rozmaite płyty oraz cegły; także i deski, jak również całą szeroko paletę wielu innych materiałów. Czasami żuraw transportuje też i pracowników celem pracy na – jak się łatwo skądinąd domyślić – na wyższych kondygnacjach.

wozek widlowyJeśli kogoś interesuje taka praca – to powinien on zdawać sobie sprawę, że najpierw czeka go trzymiesięczne szkolenie. Bez tego nie ma co nawet marzyć o podjęciu takiej pracy. Inna sprawa, że ukończenie takiego kursu też niekoniecznie gwarantuje zatrudnienie. Na szkoleniu kursant dowiaduje się o rozmaitych technikach pracy, procedurach. Nabywa też wiedzę z zakresu BHP i przepisów bezpieczeństwa. Oczywiście poza teoria jest też część praktyczna kursu. Aby sprawdzić, czy możemy się zapisać na taki kurs w naszej bądź też w najbliższej miejscowości, wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę Google taką o frazę: kurs żurawie wieżowe (przykładowo). Jak pokazaliśmy powyżej kurs ten niekoniecznie jest łatwy i banalny i w porównaniu do przedsięwzięcia o treści kurs wózki widłowe może się on okazać znacznie trudniejszym wyzwaniem.

Następnie przystępujemy do egzaminu państwowego. Tutaj również mamy do czynienia zarówno z praktyczną, jaki teoretyczną jego częścią. Egzamin ten, podobno nie jest taki łatwy do zaliczenia i raczej nie powinniśmy go utożsamiać ze zwykłą formalnością.