Przeziębienie i grypa – jak odróżnić jedno od drugiego?

fluuu7

Można by zastanawiać się, czy przeziębienie i grypa to jest dokładnie to samo. Jakbyśmy o to zapytali przypadkowe osoby, to większość z nich powiedziałaby, że prawie to samo, choć grypa jest cięższa. I jest w tym stwierdzeniu dużo racji…

Objawy, które pomogą Ci odróżnić przeziębienie od grypy

Na podstawie objawów można stwierdzić czy nasz organizm walczy jeszcze „tylko” z przeziębieniem czy już z grypą. Jest to bardzo istotne głównie z tego powodu, że niedoleczona grypa wiąże się z groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Do głównych objawów przeziębienia zaliczamy stan podgorączkowy, katar, kaszel, ból gardła, kichanie, suchość i drapanie w gardle, osłabienie i czasami niewielkie bóle mięśni i stawów, natomiast w przypadku grypy może dodatkowo wystąpić wysoka gorączka. Wielu lekarzy nawet uważa, że bez wysokiej temperatury nie można mówić o grypie.

fluuu6

Grypie towarzyszą też silne dreszcze i mocne pocenie się. Kulminację objawów można zauważyć w drugim dniu choroby i to wtedy chory czuje się najgorzej. Złagodzenie dolegliwości przy dobrze leczonej grypie powinno nastąpić w ciągu kolejnych 3-4 dni.

Czas trwania choroby

Przeziębienie powinno trwać kilka dni, zazwyczaj maksymalnie tydzień, a grypa najczęściej trwa nieco dłużej – nawet do dwóch tygodni. Dotyczy to tych przypadków, w których są odpowiednio leczone, czyli chory przyjmuje leki przeciwwirusowe, na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, bogate w witaminę C lub rozgrzewające. Niestety niektóre objawy chorób mogą utrzymywać się dłużej, jak np. osłabienie czy kaszel poinfekcyjny, który szczególnie w przypadku dzieci trwa nawet kilka tygodni.

fluuu11

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli z zaobserwowanych objawów wynika, że raczej mamy do czynienia z grypą, to należy zgłosić się do lekarza. Powikłania grypy mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego lepiej trzymać rękę na pulsie i zrezygnować z pracy zawodowej na kilka dni, by dać sobie szansę na pełne wyleczenie. W przypadku przeziębienia konsultacja lekarska nie jest tak bardzo konieczna, ale jeśli po kilku dobach domowego leczenia nie zauważamy żadnej poprawy lub wręcz czujemy się gorzej, to należy zdecydować się na wizytę, by wykluczyć inne przyczyny złego samopoczucia lub zastosować inny sposób leczenia.

Dowiedź się więcej jak rozróżnić grypę i przeziębienie z strony: http://febrisan.pl/grypa-i-przeziebienie/