Paracetamol – czy zawsze bezpieczny?

Close up of white tablets or paracetamol

Paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, a jego szeroka dostępność może sugerować, że jest to lek całkowicie bezpieczny. Tymczasem są sytuacje, w których zażycie paracetamolu może okazać się niebezpieczne. Zobaczmy kiedy i dlaczego tak się dzieje.

Paracetamol – przeciwbólowy, ale nie przeciwzapalny

Substancja czynna paracetamolu hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Nie hamuje on jednak ich syntezy w tkankach obwodowych, dlatego nie ma działania przeciwzapalnego.

par3

Jest to lek raczej bezpieczny, gdyż dopuszczone jest jego stosowanie nawet u noworodków i niemowląt, a także kobiet w ciąży (od II trymestru) i matek karmiących. Z drugiej jednak strony lek ten musi być podawany w odpowiednich dawkach, bo przedawkowanie może skutkować zatruciem. W wyniku rozkładu paracetamolu powstaje N-acetylo-p-benzochinoimina, która jest wyjątkowo toksyczna dla wątroby i przedawkowanie leku może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

O czym pamiętać stosując paracetamol?

Jak już wyżej wspomniano, stosując paracetamol należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Dobowa dopuszczalna dawka nie powinna przekroczyć 4mg/kg masy ciała, a w sytuacji stosowania przez kilka dni 2,5mg/kg masy ciała. Dla dzieci dawki te są oczywiście odpowiednio mniejsze. Podawanie leku bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 10 dni, a w przypadku dzieci dłużej niż 3 dni.

par4

Należy również mieć w pamięci, że paracetamol jest nie tylko lekiem, który występuje w preparatach jednoskładnikowych, ale również w preparatach złożonych. To właśnie dlatego niezbędne jest dokładne czytanie ulotek. Może się bowiem okazać, że chcąc się szybko pozbyć dolegliwości bólowych lub gorączkowych, zażyjemy kilka preparatów złożonych, a w każdy z nich znajdzie się paracetamol. W ten sposób bardzo łatwo przedawkować i zamiast szybkiej poprawy stanu zdrowia nabawić się kolejnych kłopotów zdrowotnych.

Chcesz wiedzieć więcej o paracetamolu? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/paracetamol-sprawdz-wiesz-o-nim/