Jak objawia się choroba refluksowa?

abdominal-pain-2821941_640

Choroba refluksowa dotyka spory odsetek społeczeństwa. Skarżą się na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a odsetek osób na nią cierpiących rośnie wraz z wiekiem. Powszechnie uważa się, że jedynym jej objawem jest kwaśny posmak w ustach zwany popularnie zgagą. Okazuje się jednak, że objawy refluksu mogą być zupełnie inne.

Uciążliwy kaszel

Kaszel zwykle kojarzony jest z chorobami górnych dróg oddechowych czy z alergią. Może być on skutkiem nie tylko zwyczajnych przeziębień, ale i poważniejszych chorób oskrzeli czy płuc. Rzadko jednak bywa kojarzony z chorobami układu pokarmowego, a to spory błąd. Uporczywy, męczący i nieefektywny kaszel, któremu nie towarzyszą inne objawy infekcji, takie jak katar czy gorączka, może być objawem choroby refluksowej.

Ból gardła

Bolące o poranku gardło bywa przez wiele osób utożsamiane z przeziębieniem. Może tak być, ale jeśli poranny ból gardła pojawia się systematycznie i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji, to może być to sygnał, że w taki właśnie sposób objawia się u nas refluks. Okazuje się bowiem, że zarzucane do przełyku treści żołądkowe, które drażnią błony śluzowe górnej części przewodu pokarmowego, mogą powodować ból gardła.

Ból za mostkiemabdominal-pain-2821941_640

Uczucie ucisku czy bólu w środkowej części klatki piersiowej, czyli za mostkiem, zwykle jest uważane za objaw chorób serca. Owszem, w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie może być, natomiast nie jest to jedyna przyczyna. Ból za mostkiem może być również wynikiem refluksu, o czym warto wiedzieć, szukając powodów tej dolegliwości.

Więcej o zgadze i refluksie: controloccontrol.pl