Nawilżanie śluzówki nosa

ns4

Uczucie suchości w nosie to problem, który dotyka bardzo wielu ludzi. Szczególnie narażone są na niego osoby przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych, miejscach o suchym lub zanieczyszczonym powietrzu, a także narażone na wdychanie środków chemicznych czy substancji podrażniających błony śluzowe.

Problem suchości w nosie najczęściej spowodowany jest nieodpowiednim poziomem nawilżenia oraz zaburzoną pracą rzęsek w jamie nosowej. Długotrwałe narażanie śluzówki na wysuszenie może przyczyniać się do uszkodzeń, obrzęków, a nawet zapalenia błon śluzowych.

Przyczyny suchej błony śluzowej nosa

Przyczyn suchej błony śluzowej nosa jest kilka. Najczęściej na tę dolegliwość skarżą się osoby, które często przebywają w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Niekorzystny wpływ ma również suche oraz zanieczyszczone powietrze, w którym występują różnorodne pyłki, kurz czy inne drobne zanieczyszczania. Na wysuszanie narażone są błony śluzowe u osób, które często wdychają opary środków chemicznych, substancji drażniących czy dymu papierosowego.

ns9

Jak nawilżyć błonę śluzową nosa?

Kiedy pojawia się suchość w nosie, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty nawilżające. Świetnie nadają się do tego wszelkie maści zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy. Środki z witaminą A i D-panthenolem wspomogą regenerację uszkodzonych tkanek. Warto również zabiegać o właściwą ochronę nosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w szczególności wszelkich zanieczyszczeń.

Nie mniejsze znaczenie ma jednak prawidłowe nawilżenie całego organizmu, dlatego też nie powinniśmy zapominać o jak najczęstszym piciu wody mineralnej, najlepiej 1,5 l dziennie.

Jak zapobiegać wysychaniu śluzówki nosa?

Przeciwdziałanie wysuszaniu błon śluzowych nosa należy zacząć od właściwego przystosowania pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Optymalna wilgotność powinna wynosić ok. 40-60%. Zalecane jest również utrzymanie odpowiedniej higieny pomieszczeń, czyli oczyszczanie ich z kurzu, pyłu oraz odpowiednio częste wietrzenie. Warto również przeciwdziałać wysuszaniu śluzówki nosa, poprzez stosowanie preparatów, zapewniających odpowiedni poziom nawilżenia.

ns2

źródło: http://www.rinozine.pl/