Metamorfoza rynku suplementów

gym

Obecna sytuacja na rynku suplementów jest o tyle korzystna dla klienta, że konsument ma dostęp do niespotykanego dotąd asortymentu i to w bardzo konkurencyjnych cenach. Jeszcze parę lat temu sklepy z suplementami dysponowały, delikatnie mówiąc, niezwykle skromną ofertą. Podstawą była odżywka „na masę”, ewentualnie jakiś suplement z białkiem o średniej jakości. Na szczęście te czasy odeszły do lamusa.

Dzisiaj każda profesjonalna hurtownia odżywek musi mieć spory arsenał środków – żeby móc zaopatrywać sklepy detaliczne z suplementami i zaistnieć na rządzącym się swoimi prawami, specyficznym rynku. Standardem są odżywki białkowe, podzielone oczywiście na kilka podkategorii, tj. wysokobiałkowe, niskobiałkowe, bulki itd. Do tego dochodzi podział białkowych suplementów ze względu na źródło białek użytych do ich produkcji (jaja, serwatka, soja). Należy dodać, że każdy typ jest produkowany nie przez kilku, lecz przez kilkudziesięciu producentów. Na regałach w hurtowni obowiązkowo muszą znaleźć się gainery, czyli odżywki wspomagający szybkie nabieranie masy (nie tylko mięśniowej), w których składzie znajduje się mieszanka węglowodanów (w przewadze) i białek. Dodać należy konieczność posiadania na stanie czystych „węgli”, czyli łatwo wchłanialnych węglowodanów, wspomagających regenerację sportowców po treningu. To jeszcze nie wszystko. Do absolutnego minimum trzeba dołączyć preparaty witaminowo – mineralne oraz napoje izotoniczne w kilkunastu smakach.

gym6

Hurtownie odżywek walczą też o klienta za pomocą różnego rodzaju produktów specjalnych – nierzadko znajdziemy w ich asortymencie np. odżywki dla maratończyków (http://tanie-odzywki.pl/27-odzywki-dla-biegaczy), czy preparaty podnoszące poziom testosteronu, zestawy kreatynowe, antykataboliki, aminokwasy i batony energetyczne. Mowa tu oczywiście o środkach legalnych, nie farmakologicznych. Nie budzi też zdziwienia obecność w hurtowni suplementów innego rodzaju towarów. Coraz częściej na wieszakach można zauważyć nowe modele odzieży nie tylko dla kulturystów, ale także dla sportowców amatorów czy nawet miłośników sztuk walki. Jeśli dodamy tego wiele akcesoriów przydatnych na treningu (sztangi, ciężary, stopery, rękawiczki, opaski, pasy, bidony itp.) i literaturę fachową (często w różnych językach), to możemy naocznie się przekonać jak ogromny wybór towaru trzeba mieć w katalogu, żeby walczyć z silną konkurencją o ten wartościowy i wciąż rozwijający się rynek.

15833240816_e6f3815655_k

Najważniejsze, że korzysta na tym klient – który może z tego bogactwa korzystać w ramach swoich możliwości finansowych. Należy jeszcze zaznaczyć, że wraz z rozwojem ofertowym, zauważalna stała się poprawa obsługi klienta oraz fachowość personelu takie hurtownie obsługującego.