Jak montować kołki

narzpne3

Kołki rozporowe mają bardzo ważne znaczenie w budowlanych konstrukcjach. Aby dobrze zamontować kołek, trzeba wykonać kilka prostych kroków, po których będziemy mieli pewność, że nic złego się nie stanie, a kołek będzie stabilnie trzymał się w miejscu.

 

Pierwszą z nich jest sprawdzenie – czy miejsce w którym będziemy wiercić, nie jest miejscem gdzie schodzą się instalacje elektryczne, bądź gazowe. Aby wykryć takie miejsce, należy użyć detektorów. Aby wyznaczyć miejsce, w którym chcemy wiercić, należy użyć punktaka dzięki niemu będziemy mieli pewność, że wiertło będzie stabilnie kręcić się w jednym miejscu, i nie ześlizgnie się ze ściany.

narzpne1

Należy też zaznaczyć na wiertle odległość – do jakiej zamierzamy wiercić, nie chcemy przecież, aby kołek wszedł zbyt głęboko, czy co gorsza za płytko. W czasie montażu należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału zbudowane są ściany. Narzędzia pneumatyczne (http://metaltech.sklep.pl/c/1613/narzedzia-pomiarowe-narzedzia.html), nie będą nam do tego potrzebne. Kołek rozporowy występuje szeroko w budownictwie, można go wykorzystać w gospodarstwie domowym, jak i zarówno w profesjonalnym budownictwie. Jeżeli chcemy umieścić nasz kołek, lub inny wkręt w materiale drewnianym, niezbędne będą frezy do drewna. Aby wszystko poszło gładko, frezy powinny być dobrze naostrzone nie zardzewiałe.

narzpne2

Bardzo dobrym rozwiązaniem są frezy spiralne – tak zwane monolity. Jeśli zastanawiasz się, jakie materiały drewniane można obrabiać wyżej wymienionymi frezami, odpowiedź jest bardzo prosta. Na rynku znajdziemy frezy które nadają się do pracy z drewnem twardym i miękkim. Występują też specjalne odmiany frezów, do sklejki czy płyt wiórowych. Zwykle wykorzystuje się trzy rodzaje frezów. Pierwszy z specjalnie wyprofilowanymi ostrzami, służy do zgrubnej obróbki drewna. Kolejny to frez wykańczający, nazywa się tak ponieważ po jego wykorzystaniu płaszczyzna jest obrobiona. Ostatni to frez, który łączy oba poprzednie i ma on najszersze zastosowanie.