Elegancka cegła

cegla

Cegła to bardzo popularny materiał budowlany, kojarzący nam się w dwojaki sposób, bo też występują dwa główne rodzaje cegieł. Po pierwsze, są cegły budowlane, które służą, jak sama nazwa wskazuje, do tworzenia z nich konstrukcji budowlanych. Mają one dość specyficzną budowę.

Takie cegły są zwykle perforowane, posiadają liczne otworki, które mają szereg ciekawych funkcji, między innymi tworzą stabilną, ale dość lekką konstrukcję domu. Cegły do budowy występują również w różnych wersjach jeśli chodzi o tworzywo, z którego są wykonane. Ostatnio największym powodzeniem cieszą się cegły ceramiczne – jako że są bardzo wytrzymałe, zarówno na czynniki mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne. Doskonale nadają się do konstrukcji budowlanych, wewnątrz których panują specyficzne warunki i cegła musi im sprostać.

ceg2

Cegła zewnętrzna z kolei jest przeznaczona do stawiania konstrukcji, które z założenia mają nie być niczym pokryte. Przeważnie takie cegły stosuje się do budowy kominów, różnych altanek czy innych budowli i istotne w nich jest to, że taka budowla jest zarówno wykonana z cegły, jak i cegłę ma na zewnątrz. W przypadku takiej cegły zarówno jej wykonanie, wielkość, sposób palenia oraz materiał, z jakiego została wykonana, mają ogromne znaczenie dla całości konstrukcji. Taka cegła musi być wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, twarda, ale też musi estetycznie się prezentować, jako że często stanowi swego rodzaju ozdobnik. Cegła klinkierowa z kolei stosowana jest jako bardzo elegancki rodzaj wykończenia elewacji, ale również kominów.

cegla5

To cegła wąska, gładka i mająca intensywny, czerwony lub brązowy kolor. Takie cegły widujemy najczęściej na fasadach domów, w szczególnie dużym natężeniu takie domy możemy oglądać za granica, u naszych zachodnich sąsiadów, którzy wyjątkowo je sobie upodobali i kojarzeni są w świecie właśnie z takim rodzajem ceglanej architektury domów jednorodzinnych z czerwonymi dachówkami. Taka cegła jest nie tylko praktyczna, ale również bardzo elegancka.

źródło: http://www.lode.pl/pl/produkty