Czym zająć dziecko na czas wakacji? Może książka?

książki2

Za nami zakończenie roku szkolnego i 2 miesiące wakacyjnego odpoczynku dla naszych pociech. Na pewno wielu z nas planuje jakiś wspólny urlop z dziećmi, może jakieś kolonie czy obozy. Tak zapełnimy dzieciom może nawet połowę wakacji. Ale co z resztą? Tak, są baseny, boiska sportowe, wyprawy rowerowe, zabawy w ogrodzie, ale co w przypadku niepogody?

No tak, prawie każdy ma teraz komputer z dostępem do internetu – gdzie może oglądać filmy, grać w różnego rodzaju gry czy kontaktować się ze znajomymi, w wielu domach goszczą konsole do gier wideo, które skutecznie pożerają czas nasz i naszych pociech, telewizja nadaje cykl programów wakacyjnych dla dzieci, nawet telefony komórkowe stały się dzisiaj małym centrum rozrywki. Nie twierdzę, że to wszystko jest złe. We wszystkim jednak należy zachować umiar i równowagę. Zatem kiedy na dworze niepogoda, a dzieciaki za dużo czasu spędzają wpatrując się w monitory swoich komputerów, telewizorów czy telefonów może zaproponować im jakaś odmianę? Jeszcze nie tak dawno dzieci nie wyobrażały sobie wakacji bez dobrej książki. Kto z nas nie pamięta takiej książki dla młodzieży (http://aros.pl/kategoria/85/Dla-mlodziezy/0) jak o przygodach Winnetou, Tomka Sawyera czy niezłomnego Pana Tomasza zwanego Panem Samochodzikiem? A baśnie dla dzieci? Hansa Christiana Andersena czy Braci Grimm takie jak „Brzydkie kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „O wilku i siedmiu koźlątkach”? Były to wszystko historie z morałem, koło których nie przechodziliśmy obojętnie.

książki4

Być może warto zainteresować nimi także dzisiaj nasze dzieci – te starsze i te młodsze. Wszak książki poszerzają nasze słownictwo, rozwijają wyobraźnię, poprawiają kreatywność czy pamięć zapewniają nam relaks i wyciszenie. Są też na pewno ciekawą odskocznią od gier komputerowych, internetu czy telewizji. Niektórzy powiedzą, no tak, jest jedno ale… Nie każdy lubi czytać! Tutaj naprzeciw wyszła nam nowoczesna technologia. Wiele książek z różnych gatunków jest dostępnych w formie audiobooków. Możemy usiąść wygodnie, zrobić sobie filiżankę dobrej kawy czy ulubionej herbaty, zająć się czymś, co lubimy, np. malowaniem, czy po prostu nie robiąc nic – zrelaksować się i odtworzyć sobie dobrą książkę.Przeczyta ją dla nas lektor o miłym, wpadającym w ucho głosie i dobrej dykcji!

czytanie1

Świetnym rozwiązaniem dla maluchów – które same nie potrafią jeszcze czytać są właśnie audiobooki dla dzieci. Często mamy nie mogą poświecić dziecku tyle czasu ile by chciały a nie chcą posadzić go przed telewizorem. Może warto wówczas pomyśleć o ciekawym zestawie audio-książeczek które zainteresują nasze dziecko?
Zapraszam więc do czytania i słuchania książek – zarówno te mniejsze jak i całkiem duże dzieci!