Co pomaga na zgagę?

Zgaga potrafi zepsuć człowiekowi sympatyczny wieczór spędzany wśród znajomych czy w zaciszu domowym. Pojawia się czasem znienacka i nie daje nam zasnąć, może również powodować nieprzyjemny kaszel. Co zatem robić, gdy czujemy pieczenie w przełyku czy kwaśny posmak w ustach? Oto kilka naszych sposobów na walkę ze zgagą.

Leczenie zgagi – środki doraźne

Jeśli zauważymy u siebie objawy zgagi, to powinniśmy sięgnąć po jedną z doraźnych metod, która pozwoli nam się jej pozbyć. Warto wówczas spróbować wykorzystać domowe metody, takie jak jedzenie prażonych migdałów, picie mleka czy picie herbatek ziołowych. Należy jednak rozważnie dobierać zioła, bo popularna mięta, którą często wykorzystujemy do leczenia chorób przewodu pokarmowego, nie pomoże zgagę, a może wręcz nasilić jej objawy. Wynika to z tego, że mięta rozluźnia dolny zwieracz przełyku, co przy zgadze powoduje nasilenie jej objawów. Zamiast mięty lepiej wybrać prawoślaz lekarski, siemię lniane czy rumianek.

Leczenie zgagi – długotrwały efekt

W przypadku zgagi, która towarzyszy nam dość często, stosowanie środków doraźnych może nie przynieść zamierzonego efektu. Zdecydowanie lepiej w takich sytuacjach sięgnąć po leki na zgagę. Warto wymienić choćby leki zawierające inhibitory pompy protonowej, np. pantoprazol, które skutecznie hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za wydzielanie kwasów żołądkowych. Dzięki ich systematycznemu stosowaniu zgaga przestanie nam dokuczać. Pierwsze efekty być może da się zauważyć już po pierwszym zażyciu, ale prawdziwą skuteczność można docenić po 2-3 dniach stosowania.