Budownictwo inżynieryjne

budownictwo

Po wielu latach zapóźnień w Polsce rozwinęło się budownictwo infrastrukturalne. Niewątpliwie w ostatnich latach za sprawą środków z funduszy europejskich nabrało ono jeszcze większego przyspieszenia. Dodatkowo odbywające się w naszym kraju Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej stanowiły dodatkowy impuls do realizacji w szybkim tempie inwestycji drogowych. Co więcej w ostatnich czasach za sprawą inwestorów zagranicznych tworzone są zakłady przemysłowe praktycznie od podstaw.

Wszystko to stanowiło o dużym rozwoju budownictwa przemysłowo-infrastrukturalnego. Bardzo mocno rozwinęło się budownictwo inżynieryjne. Bez odpowiedniego projektu i późniejszego nadzoru wszelkie inwestycje nie zaowocowałyby sukcesem. Kluczem do powodzenie tego typu projektów jest właściwe planowanie i zapewnienie przygotowania, w tym przygotowania gruntu pod budowę.

Zajmuje się tym geotechnika, dzięki której analizowane są właściwości gruntu pod kątem projektowania i wykonawstwa budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Oprócz etapu wstępnego geotechnika służy pomocą również przy wykonawstwie budowy. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie procesu budowlanego mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje mające wpływ na efekt końcowy.

Najsłynniejszym tego przykładem jest Krzywa Wieża w Pizie, która zaczęła się przechylać jeszcze przed ukończeniem budowy. Profesjonalne budownictwo inżynieryjne bazujące na nowoczesnych technologiach jest przygotowane na tego rodzaju przypadki i potrafi im zapobiegać. Ostatnim etapem jest kontrola budowy po jej zakończeniu i sprawdzenie, czy warunki geologiczne nie wpłyną na ostateczny efekt.