Atopowe zapalenie skóry u dzieci

avatar

Wciąż nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Problem jest tym większy, że według różnych szacunków może dotyczyć nawet co piątego człowieka na świecie. Sytuacja jest poważna, bo choć AZS u dzieci z reguły łagodnieje wraz z wiekiem, to jednak wciąż nie wiadomo, jak można byłoby atopowe zapalenie skóry leczyć. Lekarze pozostają bezradni także jeżeli chodzi o jednoznaczne wskazane AZS przyczyny.

Najczęściej wskazuje się na geny, choć świat medyczny nie jest tu do końca zgodny. Już teraz można wskazać kilka czynników, które w przypadku AZS u dzieci mogą zwiększać ryzyko zachorowania. To między innymi nadmierna higiena, którą obserwuje się zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Tam również AZS objawy są najczęściej zauważane. Czy zbyt duża troska o czystość zasadniczo wpływa na wystąpienie atopowego zapalenia skóry? Badania trwają i zapewne szybko nie dadzą jednoznacznych wyników.

Lepiej znane od AZS przyczyny są objawy tej choroby. To przede wszystkim swędzenie, ale także skrajna suchość skóry oraz krosty wypełnione ropą. Chęć drapania w przypadku AZS u dzieci jest ogromna, znacząco ogranicza możliwość skupienia uwagi na jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy umysłowej. Co prawda sporo można zrobić, aby zmniejszyć AZS objawy i ich dokuczliwość. Nadal jednak naukowcy starają się określić, jak leczyć tę chorobę. Pewnym pocieszeniem jest to, że z biegiem czasu atopowe zapalenie skóry staje się mniej dokuczliwe. Wymaga jednak stałej troski o skórę, która wciąż jest podatna na liczne czynniki drażniące. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza rodzice, ponieważ AZS objawy występują najczęściej u dzieci.

Źródło: zsercemoatopii.pl